Odwaga bycia sobą – symboliczny moment wewnętrznej transformacji

Odwaga to symboliczny moment wewnętrznej transformacji – droga od lęku do akceptacji, wprowadzenie działania do codziennego życia i nauczenie się akceptowania rzeczy takimi, jakie są. To emocja i stan, od których zaczyna się wzrastanie w pozytywności.

„Jeśli jesteśmy gotowi spojrzeć na strach, zbadać go, uznać jego obecność i dostrzec, jaki hamujący wpływ wywiera na nasze życie – pisze Hawkins – możemy zacząć go uwalniać i jednocześnie odpuszczać, wówczas wzrasta nasza samoocena bez względu na to, czy lęk znika, czy nie.”

 

Oporne myśli

Kiedy chcę zmierzyć się ze swoimi lękami, strachami przeszłości i niesłużącymi mi już przekonaniami, to bardzo często pojawia się opór – drzwi wyjściowe z własnej strefy komfortu, które nie tak łatwo otworzyć… Wychylam się. Spoglądam, ale ten opór wciąż jest. Co mnie wciąż trzyma i nie pozwala „puścić”? Myśli. Moje myśli. Mój logiczny umysł, który prowadzi swój wewnętrzny dialog.

„Myśli są formą oporu. Wszystkie myśli są formami tworzonymi przez umysł, by zapobiec doświadczeniu tego, co rzeczywiście jest. – zgadzam się z Hawkinsem –   Myśli to fałszywe, absurdalne urojenia, które przesłaniają prawdę. Obsesyjne myśli mogą zajmować nas w nieskończoność, aż pewnego dnia odkrywamy, że jednak tkwimy ciągle w tym samym miejscu.”

By ruszyć dalej, by przesuwać się w górę na mapie poziomów świadomości, potrzeba odwagi. Odwagi, by odkryć prawdę, kim naprawdę jestem.

 

Odważne serce

Odwaga pomaga piąć się wzwyż. Pojawia się działanie, wiara w siebie i w innych, przy jednoczesnym rozwoju naszej świadomości. Odwaga oznacza, że jesteśmy już blisko poziomu Akceptacji oraz Miłości. Autor „Techniki Uwalniania” pisze, że „na poziomie Odwagi naprawdę zaczynamy stawać się świadomi. Doznajemy olśnienia, że mamy wolność i możliwość wyboru. Nie musimy być dłużej ofiarą, a wolność w sensie psychologicznym, emocjonalnym i duchowym jest  możliwa. W związku z tym nie usztywniamy się już – osoby na tym poziomie są dobrymi rodzicami, szefami, pracownikami i obywatelami, ze względu na elastyczność, zdolność bycia troskliwym i autentyczną miłość do innych”.

Odwaga to również kwestia wyboru. Bo mogę wybrać swoje dotychczasowe życie – w świecie żalu, obwiniania innych, poczuciu wstydu, ciągłego narzekania czy zniechęcenia. I mogę również wybrać życie świadome – w miłości i trosce o siebie oraz o innych, gdzie wszystkie moje poczynania są wolne, ponieważ wypływają z mojego prawdziwego Ja.

Odwaga ma swoje źródło w sercu, nie w głowie, więc by ruszyć dalej na ścieżce rozwoju, warto wsłuchać się w jego rytm i  w to, co chciałoby nam przekazać.

 

Cicha uważność

Kiedy słuchamy swojego serca i jesteśmy bardziej uważni na uczucia będące wyrazem naszego wyższego Ja, umysł przestaje sterować naszym życiem. Przestajemy utożsamiać siebie z wydarzeniami, jakie mają miejsce i zaczynamy doświadczać siebie poprzez nie. Uwaga nie podąża już za tym, co się dzieje na zewnątrz tylko jest skierowana do wewnątrz, do naszego serca.

„Możemy spożytkować Odwagę, aby wzmocnić pragnienie przekroczenia swojego obecnego poziomu, ponieważ domyślamy się już, że jest w nas coś, czego dotąd się nie spodziewaliśmy. Wskazują na to te nagłe epizody niezwykłej ciszy i pokoju, kiedy odczuwamy klarowność, zrozumienie i zwiększoną wrażliwość na piękno. Odkrywamy, że to poprzez muzykę, a nie dzięki niej doświadczamy ciszy i większego wymiaru.”

Odwaga przenosi nas na poziom, gdzie świadomie zaczynamy odkrywać kolejne przestrzenie własnego Ja – własnej Jaźni. Daje nam gotowość, by podjąć ryzyko w życiu odpuszczając stare punkty widzenia, przekonania oraz zbadać nowe perspektywy. Nosząc w sobie odwagę doświadczamy większej lekkości w życiu, a wszystko to, co przynoszą kolejne dni jest wyrazem wewnętrznej przemiany oraz odpowiedzią na nasze świadome działanie.

Agnieszka Dolata – Niania VIP