Technika uwalniania

strona informacyjna wydawnictwa Virgo

Złość

Złość (150) ma wiele odcieni, od wściekłości po obrażanie się. Jej energię ma zemsta, znieważanie, oburzenie, furia, zazdrość, pamiętliwość, niechęć do kogoś, nienawiść, pogarda, irytacja, kłótliwość, wrogość, sarkazm, niecierpliwość, frustracja, krytycyzm, agresja, przemoc, wstręt, podłość, buntowanie się, gwałtowność, roztrząsanie, obrażanie, spieranie się, podżeganie, złość, dąsanie się i nieustępliwość. Wszystkie te odcienie złości są prezentowane w codziennych wiadomościach telewizyjnych.

Gniew może ujawnić się podczas stosowania Techniki Uwalniania. Złość na to, że mamy uwolnić cenione dotąd uczucia. Złość spowodowana lękiem przed stratą. Gniew na uczucia same w sobie, i na uczucia, których nie możemy od razu odpuścić.

Tylko nieliczne osoby potrafią przyjąć odpowiedzialność za swój gniew i po prostu stwierdzić: „Jestem wkurzony, ponieważ jest we mnie dużo gniewu.”

Złość ma w sobie dużo energii, dlatego też kiedy jesteśmy poirytowani lub wściekli, możemy czuć się doenergetyzowani. Jedną ze sztuczek, której uczą się ludzie, jest szybkie przejście z poziomu Apatii i Żalu w Złość, a następnie przeskoczenie z poziomu Złości na poziom Dumy i dalej na poziom Odwagi.

Możemy skorzystać z energii gniewu, by ruszyć do przodu i wyjść z sytuacji, która jest niesatysfakcjonująca. Możemy spożytkować tę energię, by stworzyć sobie nowe możliwości zawodowe lub znaleźć lepszą pracę, stworzyć komitet, poprawić warunki zatrudnienia, założyć związek czy cokolwiek innego, co przysłuży się naszym osobistym celom.

Takie same możliwości mamy w relacjach osobistych. Złość można spożytkować jako inspirację do poprawienia swoich umiejętności komunikacyjnych, zapisać się na kurs dotyczący relacji interpersonalnych lub zaangażować się w inny program samodoskonalenia. Złość może zainspirować do ponownego poświęcenia, zmobilizowania się do efektywniejszych starań i w efekcie do lepszego wykonywania pracy. W ten sposób dana sytuacja może spowodować nasze ponowne zaangażowanie. Zainspirować nas do wejrzenia w siebie i porzucenia wszystkich negatywnych uczuć poprzez akceptację. Zamiast wściekać się z ich powodu, możemy je zaakceptować.