Technika uwalniania

strona informacyjna wydawnictwa Virgo

Żal

Żal (75) to poczucie, że sprawy są zbyt trudne, nigdy nie zdołamy im sprostać, że jesteśmy niekochani i nie zasługujemy na miłość. Towarzyszy temu myśl: „Zmarnowałem wszystkie te lata”. To poczucie straty i smutek. Samotność. Przeświadczenie „gdyby tylko…”.

Smutek. Ubolewanie. Poczucie bycia opuszczonym, cierpienie, bezsilność i brak nadziei. Nostalgia. Melancholia. Depresja. Tęsknota. Coś straciliśmy bezpowrotnie. Złamane serce. Udręczenie. Rozczarowanie. Pesymizm.

To poczucie: „Nigdy przez to nie przejdę. To jest zbyt trudne. Starałem się, ale nic nie działa”. Poczucie, że się jest wystawionym na ból i cierpienie. Mamy wtedy ogromną potrzebę pomocy z zewnątrz, sami nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić, czujemy, że tylko ktoś inny mógłby nam pomóc.

Większość z nas ma w sobie wiele stłumionego żalu i smutku. Szczególnie mężczyźni mają skłonność do ukrywania tych uczuć, ponieważ panuje pogląd, że dorosły mężczyzna nie powinien płakać.

Przewlekły żal, którego doświadczamy z powodu jakiejś straty, jest spowodowany oporem przed akceptacją swojego stanu emocjonalnego i oporem przed pozwoleniem, by żal się skończył.

Żal wyczerpuje się z czasem. Uświadomienie sobie, że to fakt, daje odwagę i gotowość, by się z nim skonfrontować. Jeśli nie będziemy się opierać i całkowicie się mu poddamy, wyczerpie się w ciągu 10–20 minut, następnie na jakiś czas zniknie. Jeśli za każdym razem, kiedy ponownie będzie się pojawiał, poddamy się mu znów, wyczerpie się w końcu zupełnie. Po prostu pozwalamy sobie w pełni go doznawać. Musimy jedynie przez 10–20 minut znieść to wszechogarniające uczucie, to wszystko, czego potrzeba, by samoistnie i nagle w końcu zniknęło. Jeśli będziemy się mu opierać, wtedy będzie trwał i trwał.

Konfrontując się z żalem i smutkiem, często w pierwszej kolejności musimy uznać i uwolnić wstyd i zażenowanie, z powodu tego, że je czujemy. Musimy porzucić strach przed samym smutkiem i przed tym, że on nas pochłonie i całkowicie przytłoczy. Pomocne jest zdać sobie sprawę, że odpuszczenie oporu pozwala szybko przez to przejść.